Uživatel nepřihlášen
Vlčí doupě
RSS kanál blogu
Píše: Tessy94 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Vietcong – Vítejte ve Vietnamu.

Neděle 21.8.2016 21:18 - Autor: Tessy94
To se mi líbí

Vietcong – Vítejte ve Vietnamu.Další česká pecka, která vás uchvátí. Naleznete tu veliká množství nepřátel skrývající se v džungli. Jsou téměř neviditelní a největší pravděpodobností budou pro vás smrtelní. Čekejte spoustu vulgárních výrazů, pastí, strastiplných situací a spousty vystřílených nábojů. Vítá Vás Vietcong.


Kampaň a obtížnost hry

Kampaň se skládá ze 14-ti misí, ve kterých dobýváte kopec, bráníte tábor Nui-Pek, zachraňujete rukojmí a má nejoblíbenější část plazení se v podzemních tunelech Vietcongu. Každá z akcí má svojí vlastní atmosféru jednou je slabší, jindy zase silnější a také záleží na obtížnosti hry. Jestliže hrajete na jednoduchou nebo normální tak se dá hrát stylem naběhnout a vystřílet co nejvíce nepřátel. Problém nastává tehdy, když si kampaň rozehrajete na těžkou nebo na vietnam. V těchto úrovních se musíte často ukrývat, plížit se a taktizovat. Také máte omezený počet „quicksavů“ a tudíž musíte být obezřetní kudy se vydáte vy a vaše jednotka.


V každém briefingu, který se koná vždy před novou misí, se dozvíte co máte za úkol, kolik tak máte očekávat nepřátel, v jakou dobu se akce spustí a jestli budete mít palebnou podporu. Ta se často hodí, když dobýváte nebo bráníte nějaké území. Další věcí co je k užitku po briefingu je výběr zbraní k misi. Můžete si také zkusit velký výběr nepřátelských zbraní a rovnou si je vyzkoušet na střelnici jak vám sednou. Potom hurá do akce!

Váš tým

Jak už jsem výše zmínil tak budete velet jednotce o pěti členech a z toho každý bude mít svou vlastní roli. První je stopař – Le Duy Nhut je rodilý Vietnamec, který bojoval za Viet Minh ale poté se přidal k LLDB, což je zkratka pro Jihovietnamská Special Force. Je vhodný pro využití když nechcete ztrácet čas blouděním a jít přímo k cíli.

Dalším členem je medik Joe Crocker. Je nejvíce užitečný když hrajete na vyšší obtížnosti a občas dobře zahlásí. Co o něm víc říct?

Ještě je tu Bronson. Je to ženista, který vám během mise může doplňovat munici, tudíž není nijak důležitý, jelikož munice a zbraní je všude dostatek. Můžete plynule měnit zbraně, když vám náhodou dojdou náboje.


Čtvrtým a pátým členem je radista jménem Defort a kulometčík Hornster. Nejsou příliš důležtí důležití pro účast v misích. Deforta můžete používat k přivolání palebné podpory, ale jinak je spíš řazen úkolově. Vždy když se dostanete k nějakému stanovišti, tak vám zabliká kontrolka vysílačky a tím se musíte ohlásit kapitánu Rosenfieldovi ohledně postupu vaší mise. Honesterovo počínání v akci jako kulometčíka si můžete dokonale představit. Rozstřílí všechno a všechny se svojí M-60 a moc se toho nebojí.

Ke dvou posledním jmenovaným bych vyzdvihl jejich perfektní hlášky. Od Deforta si jich užijete dost neb ho máte skoro pokaždé v týmu. Hornster je už však jiná liga! Výborně hlásí a jeho celkové vystupování s českým dabingem Tomáše Racka je prostě parádní! Mezi jeho nejznámější hlášku patří „Ratata, kurva, Ratatata“.


Rychlá bitka

Rychlá bitka je singleplayerový mód, který zahrnuje jednu bitvu mezi vámi a vietcongy - prostě takový versus. Liší se to tím, že než začne hra tak máte spoustu možností. Můžete si zvolit z několika map, smíte hrát za Američany nebo Vietcongy, zvolit si zbraně. Dále také máte možnost volby zda-li vás bude doprovázet celý tým, polovina týmu, samotný doktor a nebo půjdete jenom vy sám proti určitému množství nepřátel, které si samozřejmě taky můžete zvolit. Můžete si též navolit jednu ze čtyř obtížností: jednoduchá, normální, těžká nebo vietnam. Hurá do boje!

Multiplayer

Hra Vietcong má multiplayer jako každá jiná střílečka. Nejprve bych vyjmenoval tři základní druhy multiplayeru. Deatmatch – všichni proti všem tak jak ho známe. Team Deatmatch – myslím, že nemusím vysvětlovat. Nechybí ani Capture the Flag, kde máte za úkol ukořistit vlajku a donést ho do svého tábořiště.


Pak tu ale máme tři další módy, které nejsou tolik známé. Těmi jsou ATG, LMS a RW. První z jmenovaných „Assault team game“ je o tom, že každý z týmů má svůj úkol a ten musí splnit. Úkoly obou týmů se liší a podrobnosti se dozvídáte u každé mapy. LMS neboli „Last man standing“ je hodně podobný klasickému Deatmatchi, ovšem zde je to trochu jiné. Všichni jsou proti všem, ale každý hráč, který je zabit čeká po celou zbylou dobu hry na posledního přeživšího hráče. Ergo je to taková inovace deatchmatche. Posledním módem je RW což znamená „Real War“ kde musí hráči získat všechny vlajky na mapě aby vyhráli a vždy jsou nejméně tři.


Poslední je COOP, což je velmi známý mód, hrajete se spoluhráči společně misi. Musím se přiznat, že tento mód jsem nikdy ve Vietcongu nehrál, tudíž nevím jaký je.

Grafické zpracování a herní požadavky

Grafické zpracování hry mi přijde trošku rozporuplné. Na jednu stranu je výborné a na druhou, až skoro nuzné. Kupříkladu vývojáři výborně zpracovali vizuální stránku zbraní, okolí, vojáků, vozidel nebo animaci úskoku, přelézání padlého kmene a tak dále. Ale na druhou stranu je až bijící do očí jak vypadá vzdálenější okolní prostředí v animačních sekvencích. Třeba hned na začátku, kdy máte scénu jak hlavní postava přilétá do tábora, tak rozdíly hrozně bijí do očí. Hory vypadají dosti lacině a podle mého názoru by to šlo udělat lépe.


Herní požadavky nejsou nijak závratné. Na to aby jste hru rozchodili na minimální požadavky jste potřebovali Pentium III anebo AMD Athlon, 256MB RAM, 16MB grafickou kartu s podporou DirectX 8.1 a necelé 2GB volného místa na HD. Optimální požadavky se liší pouze v grafické kartě, která měla mít 32MB a 700 MHz procesor. Na tu dobu mi to nepřijde příliš náročné a tehdy si ji mohl dovolit s dobovým počítačem hrát snad každý.

Pár zajímavostí o hře

Hra vyšla v březnu v roce 2003. V Česku byla prodávána i s českým dabingem. Mezi dabéry patřil třeba Libor Hruška, Jan Maxián, Svatopluk Schuller a další. Hra běží na enginu zvaný Ptero-Engine II od týmu Pterodon. Autorem hry byl tým Pterodon, který úzce spolupracoval s Illusion Softworks. Po dokončení pokračování byl tým Pterodon a většina lidí přešla právě Illusion Softworks.

Velmi povedený je i soundtrack, který obsahuje dobové žánry jako např. proto-punk, garage rock a blues rock. K nejznámějším skladbám ve hře patří „Hey Joe“ od Jimiho Hendrixe a „Pseudohendrix“ - hlavní znělka v menu – od Rudých Koster, ale také se tam objeví Iggy Pop a kapela ve které byl zpěvákem – The Stooges.


Jak už název vypovídá, tak hra se odehrává ve Vietnamu, kde jako zpravodajský seržant Steve R. Hawkins a vaše jednotka podniká akce proti Vietcongu. Novým domovem pro vás bude tábor Nui-Pek. Váš tým se stává z pěti členů kdy každý z nich má určitou roli. Společně procházíte misemi v džungli, v ruinách, dobýváte různá místa a podobně. Vaším velícím důstojníkem je kapitán Sam Rosenfield, jenž pořádá briefingy a de-briefingy k daným misím a posílá vás do akce. A můžete si být jistí, že vás ,,Charlie“ nenechá ani chvilku v klidu.


Tak to asi ukončím

Ještě chvíli vydržte než bude opravdu konec. Celkově hra Vietcong na mě působí jako další skvělá česká hra u které se dokážete výborně zabavit. Občas se mi stávalo, že jsem byl pomalu, z této hry, v depresích když jsem ji hrál na nejtěžší obtížnost. A paradoxně se to odehrávalo v mé nejoblíbenější části v podzemních tunelech. Přestože tuto hru chci opravdu pochválit, tak bych samozřejmě neměl opomenout i její chyby. Je to právě občas pokulhávající grafická stránka hry viz výše uvedeno, někdy i bugy a chování některých nepřátel i přátel. To mi nezabrání tu hru dohrát i několikrát po sobě, protože i když jsou to chyby, které by se neměly stávat, tak to k té hře i docela ladí. To mi připomíná, že bych to měl ještě znova dohrát i na obtížnost vietnam. Nějaká ta „depka“ mi asi neuškodí.


Tisk
Hodnocení:
( Zbývají 4 hlasy pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Vietcong – Vítejte ve Vietnamu.
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Tessy94    Vím, že když skončilo GameSpy tak to byl problém pro většinu her, ale o té náhradě za GameSpy jsem neslyšel nikdy...takže zkusíme :D :D Díky moc :)Tessy94tessy9431994    1.9.2016 20:39 Tessy94

@ odpověď na komentář od sonic:Vím, že když skončilo GameSpy tak to byl problém pro většinu her, ale o té náhradě za GameSpy jsem neslyšel nikdy...takže zkusíme :D :D Díky moc :)

sonic napsal:Teď koukám, že to vzalo jako odkaz i tu závorku na konci, tak snad jsi to našel :D . Právě konec GameSpy znamenal konec multiplayeru pro většinu her (například pro Armu 2 udělali patch, kterým přešli na Steam) . Qtracker je taková náhrada za GameSpy a řešení je jednoduchý, upravit C: \WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

sonic    Teď koukám, že to vzalo jako odkaz i tu závorku na konci, tak snad jsi to našel :D . Právě konec GameSpy znamenal konec multiplayeru pro většinu her (například pro Armu 2 udělali patch, kterým přešli na Steam) . Qtracker je taková náhrada za GameSpy a řešení je jednoduchý, upravit C: \WINDOWS\system32\drivers\etc\hostssonicsonic12978    1.9.2016 19:48 sonic

@ odpověď na komentář od Tessy94:Teď koukám, že to vzalo jako odkaz i tu závorku na konci, tak snad jsi to našel :D . Právě konec GameSpy znamenal konec multiplayeru pro většinu her (například pro Armu 2 udělali patch, kterým přešli na Steam) . Qtracker je taková náhrada za GameSpy a řešení je jednoduchý, upravit C: \WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

Tessy94 napsal:Tak to díky :) my právě jsme hráli s bratrem po lanu a poté se chtěli k někomu připojit, ale nenašlo mi to ani jeden server.

Tessy94    Tak to díky :) my právě jsme hráli s bratrem po lanu a poté se chtěli k někomu připojit, ale nenašlo mi to ani jeden server.Tessy94tessy9431994    1.9.2016 18:09 Tessy94

@ odpověď na komentář od sonic:Tak to díky :) my právě jsme hráli s bratrem po lanu a poté se chtěli k někomu připojit, ale nenašlo mi to ani jeden server.

sonic napsal:No vecer byva na serverech az 40 hracu, jestli to hraje nekdo pres hamachi tak to nevim, ja servery vybiram normalne pres menu hry (viz [ odkaz ] S tim problikavanim menu by ti podle me mohl pomoci programek VCStarter - opravuje nektere bugy.

sonic    No vecer byva na serverech az 40 hracu, jestli to hraje nekdo pres hamachi tak to nevim, ja servery vybiram normalne pres menu hry (viz [ odkaz ] S tim problikavanim menu by ti podle me mohl pomoci programek VCStarter - opravuje nektere bugy.sonicsonic12978    31.8.2016 22:21 sonic

@ odpověď na komentář od Tessy94:No vecer byva na serverech az 40 hracu, jestli to hraje nekdo pres hamachi tak to nevim, ja servery vybiram normalne pres menu hry (viz [ odkaz ] S tim problikavanim menu by ti podle me mohl pomoci programek VCStarter - opravuje nektere bugy.

Tessy94 napsal:@sonic Osobně si myslím, že multiplayer u Vietconga umřel, pokud lidi nehrajou přes Tunngle nebo Hamachi. Heleď hraju Vietconga na W10 a nemám žádnej problém, tedy až na to že mi problikává hlavní menu. :) K tunelům...jak říkáš nejsi sám. Měl jsem naprosto stejné začátky, do té doby, než jsem se podíval do nastavení ovládání a nepodíval se, kde je tam baterka :D

Tessy94    @sonic Osobně si myslím, že multiplayer u Vietconga umřel, pokud lidi nehrajou přes Tunngle nebo Hamachi. Heleď hraju Vietconga na W10 a nemám žádnej problém, tedy až na to že mi problikává hlavní menu. :) K tunelům...jak říkáš nejsi sám. Měl jsem naprosto stejné začátky, do té doby, než jsem se podíval do nastavení ovládání a nepodíval se, kde je tam baterka :DTessy94tessy9431994    24.8.2016 11:15 Tessy94

@sonic Osobně si myslím, že multiplayer u Vietconga umřel, pokud lidi nehrajou přes Tunngle nebo Hamachi. Heleď hraju Vietconga na W10 a nemám žádnej problém, tedy až na to že mi problikává hlavní menu. :) K tunelům...jak říkáš nejsi sám. Měl jsem naprosto stejné začátky, do té doby, než jsem se podíval do nastavení ovládání a nepodíval se, kde je tam baterka :D

sonic    Ještě k těm tunelům: moc dobře si pamatuju, jak jsem nevěděl, že se dá rozsvítit baterka (a nebyl jsem sám) . To člověk musel opravdu hodně šetřit chemickými světly (nebo co to bylo) , a když došly, tak chodit po slepu (člověk poznal, že narazil do zdi podle zaměřovacího křížku) .sonicsonic12978    23.8.2016 19:30 sonic

Ještě k těm tunelům: moc dobře si pamatuju, jak jsem nevěděl, že se dá rozsvítit baterka (a nebyl jsem sám) . To člověk musel opravdu hodně šetřit chemickými světly (nebo co to bylo) , a když došly, tak chodit po slepu (člověk poznal, že narazil do zdi podle zaměřovacího křížku) .

sonic    No hlavně bych zmínil, že Vietcong multiplayer už několikrát přežil svůj konec - ať už se jednalo o vydání Vietcongu 2, ukončení GameSpy, nekompatibilita s novějšími Windows... komunita to vždy dokázala opravit (teda ne vše, třeba podpora Wine stále nefunguje) . Každopádně jedna z mála her té doby, kde multiplayer ještě trochu žije (ale jako všechno, i ten pomalu umírá) .sonicsonic12978    23.8.2016 19:27 sonic

No hlavně bych zmínil, že Vietcong multiplayer už několikrát přežil svůj konec - ať už se jednalo o vydání Vietcongu 2, ukončení GameSpy, nekompatibilita s novějšími Windows... komunita to vždy dokázala opravit (teda ne vše, třeba podpora Wine stále nefunguje) . Každopádně jedna z mála her té doby, kde multiplayer ještě trochu žije (ale jako všechno, i ten pomalu umírá) .

Tessy94    Souhlasím s tebou...poprvé když jsem hrál Vietconga, tak sem tam bloudil opravdu hodně dlouho :D a teď po těch pár letech, co jsem na něj dostal znovu chuť tak se mi taky podaří občas zabloudit. Jinak díky moc. :) Heleď o Fist Alphě vím taky, to se neboj...určitě chci napsat, ale spíš jako takovou jednohubku :)Tessy94tessy9431994    23.8.2016 12:43 Tessy94

@ odpověď na komentář od TheDrifT3r_Cz:Souhlasím s tebou...poprvé když jsem hrál Vietconga, tak sem tam bloudil opravdu hodně dlouho :D a teď po těch pár letech, co jsem na něj dostal znovu chuť tak se mi taky podaří občas zabloudit. Jinak díky moc. :) Heleď o Fist Alphě vím taky, to se neboj...určitě chci napsat, ale spíš jako takovou jednohubku :)

TheDrifT3r_Cz napsal:Vietcong a jeho legendární tunely. Tam se dalo bloudit jak dlouho si jen chtěl :D jinak zajímavě napsáno, jsem rád, že si na tu hru ještě někdo vzpomíná. Ale třeba bych ještě zmínil, že je k tomu i DLC Fist Alpha, který se odehrává před událostma Vietcongu. . A to bylo taky zajímavě udělaný.
"Nažerte se olova, rejžožrouti zasr*ní"

TheDrifT3r_Cz    Vietcong a jeho legendární tunely. Tam se dalo bloudit jak dlouho si jen chtěl :D jinak zajímavě napsáno, jsem rád, že si na tu hru ještě někdo vzpomíná. Ale třeba bych ještě zmínil, že je k tomu i DLC Fist Alpha, který se odehrává před událostma Vietcongu. . A to bylo taky zajímavě udělaný.
"Nažerte se olova, rejžožrouti zasr*ní"
TheDrifT3r_Czthedrift3r_cz25751
    23.8.2016 11:02
TheDrifT3r_Cz

Vietcong a jeho legendární tunely. Tam se dalo bloudit jak dlouho si jen chtěl :D jinak zajímavě napsáno, jsem rád, že si na tu hru ještě někdo vzpomíná. Ale třeba bych ještě zmínil, že je k tomu i DLC Fist Alpha, který se odehrává před událostma Vietcongu. . A to bylo taky zajímavě udělaný.
"Nažerte se olova, rejžožrouti zasr*ní"